Aké zručnosti musí dieťa ovládať pred nástupom do materskej školy?

Aké zručnosti musí dieťa ovládať pred nástupom do materskej školy?

Ak máte malé dieťatko, určite ste si už položili otázku, kedy bude pripravené na nástup do materskej školy. Aké zručnosti si musí osvojiť?

Ak máte malé dieťatko, určite ste si už položili otázku, kedy bude pripravené na nástup do materskej školy. Aké zručnosti si musí osvojiť? Často sa stretávame s tým, že dieťa má štyri roky, už vie chodiť samo na toaletu, no aj napriek tomu ešte nie je pripravené na novú etapu života? Prečo je to tak? Závisí to od viacerých faktorov, a tak sa vám pokúsime priblížiť, ako dopomôcť tomu, aby vaše dieťa nastúpilo do škôlky čo najskôr a nezameškalo tak rok, možno dva.

Určité veci sa dajú ovplyvniť, no občas sa vyskytnú situácie, kedy nie sú deti pripravené pre ich zdravotný a psychický stav. V tomto článku sa však zameriame na faktory, ktoré viete ako rodič ovplyvniť a to tým, že svojmu dieťaťu budete venovať veľa času na učenie samostatnosti a objavovanie sveta. Samozrejme, že to musí ísť prirodzene a bez nátlaku. To by mu len uškodilo.

Aké podmienky musí dieťa splniť, aby mohlo navštevovať škôlku?

Neexistuje úplne presný návod alebo zoznam toho, čo by malo dieťa ovládať. Často to závisí od konkrétnej škôlky a prístupu a vyťaženosti pedagógov. Napriek tomu sme zhrnuli isté veci, ktoré by si mali detičky osvojiť.

Život bez plienok

Toto je základný ukazovateľ, že vaše dieťa je už pripravené. Veľa detí a rodičov bojuje s odplienkovaním. Dieťa by malo s istotou ovládať svoje vylučovanie a povedať, keď potrebuje ísť na toaletu. Preto je namieste učiť ho sadať na nočník a po čase na záchod, aby si vytvorilo návyk. Občas sa stane, že sa v priebehu dňa pociká, no časom tento problém zmizne.

Samostatnosť v jedení

Dieťa by malo vedieť samo jesť a uchopiť do ruky lyžicu, hrnček či pohár. Ak ste zvyknutí ho, ako rodičia, kŕmiť a krájať jedlo na malé kúsky, postupne s tým prestaňte. V opačnom prípade si bude ťažko  zvykať, že ho nemá kto obslúžiť.

Hygiena a komunikácie je základ

Umývanie rúk po príchode zvonku, po toalete a pred jedlom je absolútnym základom pre prijatie dieťaťa do materskej školy. Je potrebné ho naučiť, aby si vytvorilo návyk a robilo to automaticky. Takisto by sa malo vedieť samo vysmrkať a používať uterák na ruky. Dieťa by malo ovládať zásady slušného správania – poprosiť, poďakovať a pozdraviť. Taktiež by malo zvládnuť vyjadriť sa, s čím potrebuje pomôcť a povedať, keď sa mu niečo páči alebo nie. Ďalšou podmienkou je, že by malo vedieť reagovať na svoje meno a priezvisko.

Útoky a hryzenie?

Deti by sa mali naučiť bezpečne správať a neubližovať ostatným deťom v škôlke. Často sa stane, že niektoré deti zvyknú byť konfliktné, vyžadujú viac pozornosti alebo im niečo prekáža a nevedia sa slovne brániť. Najčastejším útokom je krik, hryzenie alebo ťahanie za vlasy. V takých situáciách nie je vhodné dieťa hneď pokarhať alebo vykričať.

Nájdite si čas na rozhovor a skúste ho pochopiť, čo ho k tomu viedlo a čo útoku predchádzalo. Mohla to byť aj obrana. Následne mu pokojne vysvetlite, že keď nabudúce nebude s niečím spokojné, malo by to povedať pani učiteľke. Vysvetlenie, že hryzenie bolí a že by sa mu to nepáčilo, keby to bolo opačne, by malo tiež pomôcť.

Záver

Zmeny a začiatky bývajú veľakrát náročné, no časom si s dieťaťom zvyknete. Chce to len čas na vytvorenie návykov. Pani učiteľky v škôlke sa deťom venujú a aj keď sa vám momentálne niečo zdá nezvládnuteľné, ono to prejde. Deti sa učia rýchlo obzvlášť, keď sú v kolektíve a snažia sa „dobehnúť“ ostatných.

Fotografia: https://unsplash.com/@prochurchmedia