Ako pripraviť dieťa na prvé dni v materskej škole?

Ako pripraviť dieťa na prvé dni v materskej škole?

Nástup dieťaťa do škôlky predstavuje významnú zmenu vo vašom, ale aj v jeho živote. Opúšťa domáce prostredie a prichádza do nového, kde naňho čaká množstvo zmien, nových zážitkov, kamarátstiev a vedomostí. Výrazne sa to dotkne nielen detí, ale aj vás, rodičov.

Prvý deň v škôlke je pre každé dieťa iný, záleží to od toho, ako s dieťaťom komunikujete, či mu dávate pocit samostatnosti, sebadôvery alebo je naopak na vás veľmi citovo naviazané. V tom druhom prípade môže veľakrát dôjsť k plaču, problémom so sústredením, príjmom potravy či spánkom. Preto treba vášho syna či dcérku vopred pripraviť na túto zmenu prostredia.

Vyskúšajte hru na škôlku

Zahrajte sa so svojou ratolesťou na škôlku a skúste s ním robiť veci, ktoré robia deti v škôlke. Vžite sa do úlohy učiteľky/učiteľa, spievajte si, cvičte, skúste sa s ním hrať vonku. Ukáže mu, ako sa s ním budete lúčiť a dajte mu pocítiť, že sa materskej školy vôbec nemusí báť a že ho tam čakajú príjemné nové zážitky. Komunikujte s ním a veľmi pozorne počúvajte, čo vám hovorí a z čoho má obavy.

Všímajte si jeho reč tela

Malé deti veľakrát nevedia jasne povedať, čo ich trápi alebo s čím si nedokážu poradiť. Preto pozorujte ich reakcie, reč tela a očný kontakt. Všímajte si, či sú agresívne alebo skôr utiahnuté. Môže sa stať aj to, že vaše dieťa zrazu odmietne chodiť samo na toaletu, aj keď to už dávno ovláda. Často je to frustrujúce, ale treba si uvedomiť, že ide naozaj o novú kapitolu života, ktorá vyžaduje určitý čas na aklimatizáciu.

Prvý deň v materskej škole

Nastavte si budík o niečo skôr, než máte vo zvyku, aby ste sa vyhli stresu a tomu, že nebudete stíhať alebo na niečo zabudnete. Naraňajkujte sa spolu a porozprávajte sa s ním, snažte sa, aby dieťa videlo, že máte dobrú náladu a že ho čaká skvelý deň plný zábavy a zážitkov. Pribaľte mu do batohu spoločnú fotografiu, keby došlo k situácii, že bude za vami príliš smútiť.

Keď prídete spolu do škôlky, ostaňte s ním ešte chvíľu a pozorujte, či začne komunikovať s deťmi a objavovať nové prostredie. Ak uvidíte, že je spokojné, rozlúčte sa s ním. Ak budete vidieť neistotu a strach, požiadajte učiteľku, aby s ním chvíľu ostala a prípadne mu pomohla a ubezpečila ho, že sa nemá čoho báť. Bohužiaľ, často sa stane, že dieťa začne veľmi plakať. Je to prirodzené, ale neutekajte hneď naspäť do triedy, pretože sa vám bude ťažšie lúčiť. Pedagógovia majú metódy, ktoré detičkám pomôžu a keď tak neskôr zavolajte do škôlky, ako sa vášmu dieťaťu darí.

Zdroj: https://www.zerotothree.org/

Fotografie: https://unsplash.com/