Čo potrebuje váš maličký na štart do škôlky? Zoznam desiatich základných potrieb!

zdroj:https://unsplash.com/photos/qJVluHTPx7U
zdroj:https://unsplash.com/photos/qJVluHTPx7U

Vieme. Nie je to tak, dávno, odkedy sa narodil a už nám mini veľký škôlkar ide prvý krát do sociálneho zariadenia. Snáď väčšine matiek príde táto zásadná zmena ľúto, pretože sa náš poklad ,,odtrhne“ z našej prítomnosti a to hneď na niekoľko hodín. O to viac to trhá srdce, keď sa náš poklad nechce pustiť maminho krku a náruživo vyplakáva, že on nechce ísť od maminky!

Vieme. Nie je to tak, dávno, odkedy sa narodil a už nám mini veľký škôlkar ide prvý krát do sociálneho zariadenia. Snáď väčšine matiek príde táto zásadná zmena ľúto, pretože sa náš poklad ,,odtrhne“ z našej prítomnosti a to hneď na niekoľko hodín. O to viac to trhá srdce, keď sa náš poklad nechce pustiť maminho krku a náruživo vyplakáva, že on nechce ísť od maminky!

Nech to znie akokoľvek kruto, no dieťaťu nemôžete urobiť väčšiu láskavosť, ako ho socializovať medzi ostatné deti. Nájde si tam kamarátov a tety učiteľky ich hravou formou pripravujú na školu, disciplínu a v neposlednom rade im určujú režim – kedy jesť, piť, spať, hrať a neskôr sa i učiť. Túto úlohu je najlepšie prenechať profesionálom, pretože deti si najefektívnejšie osvojujú úlohy práve medzi inými deťmi. Vy ale musíte zaobstarať ostatné maličkosti, ktoré sú pre nového škôlkara nevyhnutnosťou:

1. Plienky, vlhčené obrúsky & iné

Rodičia to už dobre poznajú a spravidla nosia hygienické potreby so sebou vždy. I do škôlky dieťa potrebuje plienky, vlhčené obrúsky, poprípade púder či krém. Malé deti majú svoju vlastnú priehradku, do ktorej môžu byť uložené všetky osobné veci.

2. Náhradne oblečenie

Tak, ako doma, i v škôlke sa stávajú malé ,,nehody“. Preto i učiteľky vopred upozornia rodičov na náhradné oblečenie. V zime teplé, v lete ľahšie.

3. Zubná kefka a pasta

Áno, v škôlke medzi ostatnými deťmi pod dozorom dospelých osôb to ide ľahšie ako doma! Neverili by ste, ako sa tú najmenší chcú pretekať s rovesníkmi, kto si lepšie a pedantnejšie dokáže umyť mliečne zúbky. Koniec koncov, so správnou technikou treba začať už v skorom rannom veku a vy môžete vášho najmilšieho potom doma vyzvať, nech vám ukáže, ako nato 😊

4. Protišmykové ponožky a papuče

Domáce papučky odporúčajú výhradne zatvorené, v žiadnom prípad sandálového typu, ktoré sú otvorené. Takisto ako v ponožkách, i v tzv. šľapkách dieťa pri hre či samotnej chôdze často spadne, myslite nato!

5. Nepremokavý overal

Môžete i nohavice na traky s bundou a gumáky. V škôlkach je to doslova povinná výbava a vaše dieťa sa tak môže bez neobmedzene čľapkať v blate bez toho, aby sa ušpinilo či prechladlo.

6. Fľaša na pitie a desiatový box

Najlepšia je čistá voda a čerstvá, chrumkavá desiata či olovrant

7. Plyšová hračka a cumlík

Do mnohých škôlok si deti nesmú brať hračky z domu. Avšak výnimku robia pri prvom týždni adaptácie dieťaťa na predškolské zariadenie. Slzy, plač, nariekanie a presviedčanie – každý rodič si to zažil. Učiteľky v škôlke a jasliach jasne odporúčajú ,,nenechať sa zlomiť“, ono skôr či neskôr si dieťa zvykne, dokonca sa do škôlky bude tešiť.

8. Deka a vankúš

Malé deti do štyroch rokov v škôlke musia spravidla dodržiavať poludňajšiu siestu, čiže si musia pospinkať. Pribaľte mu preto obľúbenú deku a vankúšik. Nech sa cíti ako doma ,)

9. V lete ochranný faktor a čiapku

Veľmi dôležité! Cez horúce dni sú deti často vonku – i keď učiteľky dbajú nato, aby to nebolo k poludniu, kedy je slnko najsilnejšie – riziká spálenia pokožky je stále vysoké! Aby ste predišli úpalu, pribaľte i ľubovoľnú pokrývku hlávky. Neobávajte sa, v škôlke či jasliach sa vášmu pokladu isto bude páčiť! 😊